ICT dobývá i MŠ!

Výpočetní a informační technologie pronikají stále více do našich životů a je nutné na tuto skutečnost připravovat i děti. Proto jsme zakoupili do mateřské školy 10 tabletů, s kterými se děti napoprvé seznámily pod vedením Ing. Tomáše Pilíka.

Uvědomujeme si, že některé děti využívají tato zařízení přespříliš. Naším základním pravidlem proto je „Tablet jako pomůcka, nikoli hračka“. Děti mají nainstalované aplikace, které rozvíjí jejich představivost, orientaci na ploše i v prostoru, kreativitu, postřeh. Práce s tablety přispívá k zatraktivnění vzdělávacího procesu a zpestření výuky. Děti pracují zpravidla ve dvojicích, což vede k vzájemné toleranci a spolupráci.

Zároveň jsme pořídili robotka Bee Bot.  Jde vlastně o hračku v podobě včelky, které děti pomocí šipek programují trasu, po které se má pohybovat. Včelka se může posunovat dopředu, dozadu, vpravo, vlevo a otáčet se o 90°. Zvládne až 40 jednotlivých kroků. Zatím s tímto prvním programováním začínáme, ale drobné úspěchy přicházejí. Děti to baví a většina z nich si přestává plést pojmy vpravo, vlevo.

Helena Jonová