Když kámen promluví – MŠ ve VIDA centru

Když kámen promluví…

Tak zněl název programu ve vědeckém centru VIDA v Brně, který byl určen pro děti mateřských škol. Po pravdě řečeno, nedokázala jsem si představit, jak toto téma dětem předškolního věku poutavě přiblížit.

Spolu s lektorem p. Ondřejem Medkem nás programem provázel kamínek Tvrďák. Na úvod děti dostaly plátěný pytlíček. Měly si představit a následně hmatem poznat a pojmenovat jeho obsah. Své představy poté zhmotnily pastelkami na papírovou kartičku.

Než mohly tajemství z pytlíčku odhalit, čekala je řada aktivit. Nejdříve jmenovaly možnosti využití kamene v běžném životě a nezapřely, že pochází z kamenického kraje. Jejich výčet téměř korespondoval s připravenou prezentací našeho lektora.

Vyzkoušely si hru na kameny, při relaxační hudbě poznávaly na odhalených částech těla schopnost lávových kamenů držet teplo, přiřazovaly k obrázkům drahé kameny, které vybíraly z kamenného chodníčku. Seznámily se tak třeba s jaspisem, tygřím okem nebo vltavínem.

Po procházce po masážním chodníčku z kamenů se dočkaly a mohly se podívat, jaké tajemství skrývá jejich pytlíček. Objevený poklad v podobě krásného kamínku si mohly odnést domů na památku. Radost byla veliká!

Helena Jonová