Království vody – 14 denní plán BERUŠKY 15. 3. 2021 – 28. 3. 2021

Ahoj děti,

brzy přijde jaro. Tak co kdybychom si začali hrát s vodou? Ale pro začátek jen malinko. Už víte, že máte o pomoc poprosit rodiče, hlavně při čtení úkolů a vytisknutí pracovních listů.  Ostatní určitě zvládnete sami. Tak jdeme na to?

Všechno o vodě Co prožila kapka vody:

(Koloběh vody), pořádně si ho prohlédni a zkus podle něho popsat cestu vody od první kapky až po moře. Zamysli se, co všechno o vodě víš. Pomohou ti jednoduché otázky:

• – Kde všude je voda, kudy teče?
  • – Jaká je voda?
  • – Jak se dá voda přenášet?
  • – Co vše voda unese?
  • – Co nepropustí vodu?
  • – Má voda ráda barvy?
  • – Kam až voda doteče?

Odpověď na některé otázky si můžeš vyzkoušet.

Jak vypadá voda – pokusy s vodou, u kterých můžete dětem přiblížit skupenství vody a její vlastnosti:

·    Do kelímku či lahve napustit vodu a nechat ji do rána zmrznout. Druhý den se mohou děti podívat, co se stalo ? (změna skupenství vody – zmrzla – led).
·    Plovoucí rozinky v perlivé vodě. Nasypeme pár rozinek do perlivé vody a pozorujeme, jak tančí.
·    Vypařování vody z mističky. Do mističky nalejeme trochu vodu a druhý den se můžeme podívat, zda se voda odpařila všechna nebo nějaká zůstala.

·     Do vody vložíme bonbón – kyselou rybičku  a druhý den pozorujeme, co se s ní stalo.
·     Do skleničky nalejeme trochu jaru, octa a přisypeme sodu – ve skleničce to začne bublat jako když vybuchne „sopka“.
·     Ochutnávka: sladká a slaná voda.
·    Popros rodiče o větší mísu a napusť ji vodou.  Připrav si několik věcí – např. papírová lodička, korková zátka, pingpongový míček, polystyrenovou kuličku, dřívko, kůru ze stromu, klíč, kámen, mince, jablko. Postupně vše vkládej do mísy s vodou a pozoruj, co se potopí a co plave.

Další možné činnosti s dětmi:

·     písnička Prší, prší podle obrázků:

·     písnička Jak Rákosníček s Vodnářem zařídili, aby pršelo:

·  pohádka před spaním:

·  pracovní činnosti – MRAK – mačkání papírových kapesníčků, stříhání rovných čar + lepení:

A takto by to mohlo vypadat!

A na závěr pěkná básnička:

Jakákoliv zpětná vazba je velmi vítána – fotodokumentace z domácí školky – do školního e-mailu nebo rovnou do schránky školy!