Zdravá záda

Zdravá záda na Vysočině

Do projektu Zdravá záda, který byl plně hrazen z fondů EU a státního rozpočtu v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, jsme se zapojili v r. 2011. Naše škola tak získala nestabilní pomůcky na cvičení – vzduchové polštáře a gymnastické míče různých velikostí. Po teoretické i praktické stránce byly proškoleny 3 učitelky. V mateřské škole s předškolními dětmi cvičí p. učitelky Helena Jonová a Dagmar Plechová, dětem ve školní družině se věnuje p. vychovatelka Jitka Dvorská.

Výhodou cvičení na balančních pomůckách je:

• Pohodlné a efektivní cvičení.
  • Zapojování svalových skupin, které bez míče nelze procvičit (hluboké zádové svalstvo v oblasti páteře a pánve). Míč nemá opěradlo, je nestabilní, proto musí být svaly stále aktivní.
  • Při sedu na labilní ploše se aktivují břišní svaly více než při sedu na klasické pevné židli.
  • Šetření kloubů (opadají nárazy a nadměrná zátěž).
  • Pérování na míči působí střídavé zatížení a odlehčení plotének, ty jsou tak lépe zásobovány živinami a pomaleji se opotřebovávají.
  • Protažení horní i dolní části těla.
  • Vhodné pro všechny věkové kategorie.
  • Cvičení doma i v kolektivu.
  • Při využití dynamických vlastností míče lze při cvičení i redukovat váhu.
  • Již jen pravidelným a správným sezením na míči dochází k balancování, což posiluje zádové svalstvo, aniž bychom se nějak zvlášť museli snažit. Toto pravidelné balancování je účinná prevence bolesti zad.
  • Sportovní činnost bez velkých nároků na prostor.
  • Pérováním na míči a menšími pohyby lze rozptýlit neklid a nervozitu.
  • Individuální i skupinové cvičení.

Na míčích cvičíme s předškoláky a s dětmi z družiny zpravidla 1x týdně, vzduchové polštáře využíváme se všemi dětmi v MŠ nejen ke cvičení, ale i ke krátkému sezení při řízených činnostech, kdy děti neuvědoměle zapojují vnitřní pohybový aparát.

Cvičení je pro děti zpestřením i zábavou.

Cvičení na vzduchových polštářích
ranní cvičení